kabutes.kasvyksta.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4668 Autorių: 659

    Prisijungimas

Metų horoskopas
Meilės horoskopas Šiandienos horoskopas
Savaitės horoskopas
Mėnesio horoskopas
Laisvalaikis Vilniuje
Pasirinkite miestą:



Deni Didro




Vardas: Deni
Pavarde: Didro
Gimė: 1713-10-05
Mirė: 1784-07-31
Tautybė: Prancūzas
Aprašymas:

    Denisas Didro  originalus vardas Denis Diderot  – prancūzų rašytojas, literatūros kritikas, švietimo epochos atstovas, inicijavo Enciklopedijos leidimą.

    Tėvai nuo pat vaikystė siekė, kad vaikas pasuktų dvasininkų keliu, tam per daug nesipriešino ir D.Didro. Stropiai mokėsi jėzuitų švietimo įstaigose, daug meldėsi.

    1728 m. atvyko į Paryžių tęsti mokslų. Teko mokytis DArkuro - jansenistų šalininkų mokymo įstaigoje , ir Liudviko Didžiojo jėzuitų koledže. Tarp šių dviejų mokymo įstaigų buvo gana didelė prieš priešą, galbūt todėl D.Didro atsisakė plano tapti kunigu.

    1732 metais baigė mokslus Paryžiaus universitete gaudamas menų fakulteto magistro laipsnį.

    1743 metais Didro vedė Antuanetę šampjon, kartu su motina turėjusią medžiagų parduotuvėlę. Vedybinis gyvenimas jam netrukdė turėti įvairių ryšių su kitomis moterimis. Ypač gilius jausmus jis jautė Sofijai Volan. Susipažinęs 1750 metais Didro palaikė su ja ryšius iki pat mirties.

    šeimyninio gyvenimo pradžioje Didro lėšų prasimanydavo vertimais iš anglų kalbos: daugiausia vertė filosofinių, istorinių veikalų, žodynų. Tada buvo parašyti pirmieji jo paties darbai: Filosofinės mintys (1746), Alėjos, arba skeptiko pasivaikščiojimas (1747), Nekuklūs lobiai (1748), Laiškai apie akluosius regintiems pamokyti (1749). Kiek galima spręsti iš tų veikalų, jau tada Didro buvo deistas, o vėliau - visiškas ateistas ir materialistas. Už tokius tokius laisvamaniškus raštus mąstytojas buvo 4 mėnesius uždarytas į Vensano pilį.

    Aštuoniolikto amžiaus penktojo dešimtmečio pradžioje Paryžiaus leidėjas A. F. Le Bretonas sumanė išversti į prancūzų kalbą anglo E. Čemberso "Enciklopediją, arba Visuotinį amatų ir mokslų žodyną". Po nesėkmės su pirmuoju pagrindiniu redaktoriumi, leidėjas 1747 m. kreipėsi į Didro ir dAlamberą. Dabar nežinoma, kuriam šovė mintis iš viso atsisakyti perredaguoto vertimo ir rengti visiškai savarankišką leidinį. Bet būtent Didro suteikė Enciklopedijai tokį mastą ir polemišką aistrą, kad veikalas tapo švietimo epochos manifestu.

 www.kabutes.lt

  www.ipc.lt



Citatos

Aforizmai – tai geležinės vinys, įkaltos į protą neištraukiamai.
Aistros nepaliaujamai smerkiamos, joms priskiriamos visos žmonių nelaimės ir pamirštama, kad jos yra ir visų mūsų džiaugsmų šaltinis.
Blogą paveikslą galima paslėpti, bjaurią skulptūrą, sudaužyti, tačiau ką daryti su rūmų fasadu?
Gamta kartais sausoka, bet menas niekad neturi būti sausas.
Geriausias namų vaistas - gera žmona.
Iš anksto žinodamas, ką nori padaryti, dirbi drąsiai ir sklandžiai.
Išmanymas, kokie daiktai turi būti,rodo, kad žmogaus protingas; išmanymas,kokie daiktai iš tikro yra, rodo, kad žmogus patyręs; išmanymas, kaip juos pagerinti, rodo,kad žmogus genialus.
Kai kas laiko save protingu, kai jo beprotybė snaudžia.
Kodėl Antikos menininkų kūriniai tokie didingi? Todėl, kad šie menininkai lankė filosofijos mokyklas.
Kuo didesnis atstumas tarp valdančiojo ir paklūstančiojo, tuo mažiau reikšmės pirmajam turi kraujas, o prakaitas – antrajam.
1 2
Visos teisės saugomos ©2008 Kabutės.lt - Apie mus - Lietuviškos kabutės - Pasiūlyti citatą Nuorodos: citatos.com | posakiai | Skelbimai Kaune |