kabutes.kasvyksta.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4668 Autorių: 659

    Prisijungimas

Metų horoskopas
Meilės horoskopas Šiandienos horoskopas
Savaitės horoskopas
Mėnesio horoskopas
Laisvalaikis Vilniuje
Pasirinkite miestą:



Nelsonas Mandela




Vardas: Nelsonas
Pavarde: Mandela
Gimė: 1918-07-18
Tautybė: Pietų Afrikietis
Aprašymas:

Nelson Mandela - Pietų Afrikos respublikos politikas, prezidentas (1994-1999) nepriklausomybės simbolis ir kovotojas už juodųjų Afrikos gyventojų teises.


Gimė kaimelyje netoli Umtatos 1918 liepos 18 dieną. Tėvas turėjo keturias žmonas, o N.Mandelos motina Nosekeni Fanny buvo trečioji. Tėvas mirė kai Nelsonui buvo devyni metai. Tuomet auginti užsiėmė Jongintaba Dalindyebo, kuris taip atsidėkojo N.Mandelos tėvui už prieš kelis metus pagalbą siekiant aukšto posto. Gyvenimas naujoje šeimoje leido N.Mandelai įgyti išsilavinimą, o tai buvo gana retai, kai juodaodžiai gaudavo išsilavinimą.

Studijuoti pasirinko Fort Hare universitete. šis universitetas buvo grynai juodųjų universitetas ir buvo vienintelis šalyje. Jo svarbą galima lyginti su Harvardu (JAV) ir Oksfordu (Didžiojoje Britanijoje). Į šį universitete keliaudavo mokslo siekiantys juodieji žmonės iš visos Afrikos. 1942 m. prisijungė prie kovotojų už juodųjų teises, kartais vadinamais juodaisiais nacionalistais.

Besimokydamas universitete dalyvavo studentų taryboje. Sąlygos universitete mokytis nebuvo geros ir studentai nusprendė streikuoti.  Streikuotojus palaikė ir N.Mandela ir dėl to buvo išmestas iš universiteto.

Grįžęs namo sužinojo, kad jo įtėviai sutvarkė santuokos dokumentus. Pasipiktinęs tai N.Mandela išvyko į Johanesburgą, kur dirbo įvairius darbus. Vėliau prisijungė prie Afrikos nacionalinio kongreso.

Dvidešimt metų trukusi kova prieš Pietų Afrikos rasistinę politika buvo taiki. 1952 m. N.Mandela organizavo „Pasipriešinimo kampanija“,  o 1955 m. „Žmonių kongresą“. Taip pat N.Mandela įkūrė teisinė pagalbos firmą „Mandela ir Tambo“, kartu su bičiuliu Oliveriu Tambo su kuriuo susipažino Fort Hare universitete. ši firma teikė nemokamas ar pigias konsultacijas juodaodžiams.

1962 m. valdžios nurodymu N.Mandela buvo suimtas ir įkalintas iki gyvos galvos už politinius  nusikaltimus.  Kalėjime praleido 27 m. ir tik po tarptautinės bendruomenės spaudimo jam pavyko išeiti į laisvę 1990 m.

Išėjęs į laisvė kovojo prieš apartheidą (baltųjų valdžią). Galiausiai po derybų buvo surengti laisvi rinkimai, kur galėjo dalyvauti ir juodieji Afrikos gyventojai. Rinkimus laimėjo N.Mandela.

Visa biografija:

www.kabutes.lt


Citatos

Diegdami visuotinę nerasistinę demokratiją savo šalyje, stengėmės vadovautis principu, kad kiekviename luome ar grupėje yra gerų žmonių – vyrų ir moterų. Atviroje ir laisvoje visuomenėje šie Pietų Afrikos gyventojai galėtų susitelkti ir kartu įgyvendinti bendrus siekius. Kadaise buvusiems priešams pavyko susitarti, taikiai atsisakyti apartheido ir pereiti į demokratiją tik todėl, kad buvome pasirengę priimti kiekvienam įgimtą polinkį gėriui.
Išsilavinimas yra galingiausias ginklas, kurį jūs galite panaudoti, kad pakeistumėte pasaulį.
Užkopus į didžiulį kalną, atrandi dar daugiau kalnų, į kuriuos galėtum įkopti.
Pinigai nekuria sėkmės, laisvė tai gali padaryti
Kai mes išlaisviname savo švytėjimą, nesąmoningai leidžiame žmonėms daryti tą patį. Kai mes išlaisviname nuo savo baimių mūsų buvimas savaime išlaisvina kitus. (Sakyti žodžiai per inauguraciją).
Visos teisės saugomos ©2008 Kabutės.lt - Apie mus - Lietuviškos kabutės - Pasiūlyti citatą Nuorodos: citatos.com | posakiai | Skelbimai Kaune |