kabutes.kasvyksta.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4668 Autorių: 659

    Prisijungimas

Metų horoskopas
Meilės horoskopas Šiandienos horoskopas
Savaitės horoskopas
Mėnesio horoskopas
Laisvalaikis Vilniuje
Pasirinkite miestą:Edgaras Alanas Po
Vardas: Edgaras Alanas
Pavarde: Po
Gimė: 1809-01-19
Mirė: 1849-10-07
Tautybė: Amerikietis
Aprašymas:

Edgaras Alanas Po (Edgar Allan Poe) amerikiečių poetas, romanų rašytojas, literatūros kritikas. Rašė mistiškas ir kraupias istorijas, siejamas su mokslinės fantastikos žanru, bei laikomas detektyvinio žanro pradininkus. Edgaras  savo kūryba nepritapo prie 19 a. amerikiečių visuomenės.


Gimė Bostone, JAV aktorių šeimoje. 1810 m.  tėvas paliko šeimą, o praėjus metams nuo džiovos mirė motina. Edgaras Alanas Po buvo priglaustas Džono ir Francė Alanų šeimoje, kurie vertėsi prekyba.Gyvendamas su Alanais buvo lepinamas, tačiau buvo reikalaujama ir paklusnumo.

1826 m. įstojo į universitetą, kuris pasižymėjo griežtomis taisyklėmis. E.A.Po universitete sukūrė savivaldos judėjimą, tačiau susipyko dėl kortų lošimų su patėviu ir buvo priverstas po metų palikti universitetą ir įstojo į armiją.

1829 m. pasirodo eilėraščių rinkinys „Al Aaraafas, Tamerlanas ir kiti eilėraščiai“ (Al Aaraaf, Tamerlane and Other Poems).

1831 m. vasarį išvyko į Niujorką ir išleido trečiąjį eilėraščių komplektą pavadintą paprasčiausiai Eilėraščiai. Knyga buvo finansuota bičiulių kadetų iš Vestpointo. Daug jų paaukojo 75 centus šiam reikalui ir buvo surinkta 170 JAV dolerių. Jie tikėjosi eilėraščių panašių į satyrinius kūrinius, kuriuos Po rašė apie vadovaujančius pareigūnus. Knyga buvo atspausdinta Elam Blisse Niujorke ir joje buvo puslapis su užrašu: "ši knyga su didžiausia pagarba dedikuota J.V. Kadetų korpusui". Knygoje vėl buvo išspausdinti ilgi eilėraščiai "Tamerlane" ir "Al Aaraaf", tačiau taip pat ir šeši prieš tai niekur nepublikuoti eilėraščiai, tokie kaip ankstyvoji "Helenai" versija, "Israfel" ir "Miestas jūroje". 1831 metų kovą Po grįžo į Baltimorę pas tetą, brolį ir pusseserę. Tų pačių metų rugpjūčio 1, mirė Po vyresnysis brolis Henris, kuris sirgo alkoholio sukeltomis ligomis.

1832 m. jis išspausdina pirmąjį apsakymą Mecengersteinas (Matzengerstein), 1833 m. laimi Baltimorės geriausio apsakymo prizą su kūriniu Rankraštis, rastas butelyje (Ms. Found in a Bottle), pradeda dirbti žurnalų redakcijose. 1840 m. išspausdina apsakymų rinktinę Groteskai ir arabeskos (Tales of Grotesque and Arabesque), 1845 m. jį išgarsinusią literatūrinę baladę Varnas (The Raven). Po Virginijos mirties apdainuoja ją skausmingose baladėse Anabelė Ly ir Varpai (Annabel Lee, The Bells).
Jis prekiavo gausybe įvairių prekių įskaitant tabaką, gelumbę, kviečius, paminklus ir vergus. Alanai buvo globėjiška šeima, tačiau niekada taip ir formaliai neįsivaikino Po, net davę jam vardą „Edgaras Alanas Po".

1849 m. spalio mėn. 3 d. Po buvo rastas kliedintis Baltimorės gatvėje, „milžiniškame sielvarte ir... skubios pagalbos poreikyje“, pasak vyro, kuris jį rado – Džozefo W. Walkerio. Po buvo nuvežtas į Vašingtono Koledžo ligoninę, kur mirė 1849 m. spalio 7 d. dieną, penktą valandą ryto. Niekas nesugebėjo paaiškinti kaip Po atsidūrė tokioje baisioje būklėje ir, kas keistas, kodėl vilkėjo drabužius, kurie jam nepriklausė.

www.kabutes.lt
lt.wikipedia.org
www.rasyk.lt


Citatos

Apjuodinti didį žmogų – geriausias būdas mažam žmogeliui prisidėti prie didybės.
Blogis gimsta iš gėrio, vadinasi džiaugsmas yra liūdesio priežastis. Graužatį kelia prisiminimai apie kadaise patirtą šlovę, o šiandieninė kančia gal tėra anuomet patirtos nelaimės tąsa
Dauguma žmonių ieško kompanijos ne tam, kad klausytų, o tam, kad kalbėtų patys.
Esama tokių smagių dalykų, kad žmogui belieka tik juoktis arba numirti.
Visos teisės saugomos ©2008 Kabutės.lt - Apie mus - Lietuviškos kabutės - Pasiūlyti citatą Nuorodos: citatos.com | posakiai | Skelbimai Kaune |