kabutes.kasvyksta.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4668 Autorių: 659

    Prisijungimas

Metų horoskopas
Meilės horoskopas Šiandienos horoskopas
Savaitės horoskopas
Mėnesio horoskopas
Laisvalaikis Vilniuje
Pasirinkite miestą:George Orwell
Vardas: George
Pavarde: Orwell
Gimė: 1903-06-25
Mirė: 1950-01-21
Tautybė: Britas
Aprašymas:

  Džordžas Orvelas (George Orwell)  tikrasis vardas ir pavardė Eric Arthur Blair – garsus britų rašytojas, eseistas. Savo darbuose Georgas akcentuoja socialinę neteisybę, revoliucinį protestą prieš totalitarizmą ir išreiškia viltį demokratiniu socializmu. Autorius rašyba pasižymi žanrų įvairove: romanI, esė, polemika, žurnalistika, pusiau sociologinės literatūros kritikA ir poezija .šiuo metu rašytojo knygos išverstos į daugiau nei 70 pasaulio kalbų.


   Gimė Motiharijoje, Bengalijoje, Britų Indijoje, vidutinės klasės šeimoje.  Kai Erikui buvo tik vieneri metai, jis kartu su motina persikėlė į Angliją. Mokydamasis vietinėje mokykloje parašė tik du eilėraščius. Mokslus toliau tęsė Eton (Iton) kolegijoje, kurią baigė 1921.  Vėliau Erikas Blairas trumpai mokėsi prancūzų kalbos pas Aldous Huxley.

    Dėl pinigų trūkumo jis negalėjo mokytis universitete, todėl jis nusprendė prisijungti prie Indijos imperinės policijos. Sėkmingas išlaikęs egzaminus iškeliavo į Birmą, kurioje  buvo atsakingas už 200 000 žmonių saugumą.

   1927 m. grįžo atostogų į Angliją ir permąstė savo gyvenimą. Nusprendė atsistatydinti  iš policijos ir pradėti rašytojo kelią. Įtakojamas Birmoje patirtų išgyvenimų George Orwell parašė „Birmos dienos (1934 m.).

   Draugams rekomendavus rašytojas nusprendė persikelti į Londoną, kuriame pradėjo savo pirmąsias ekspedicijas po skurdžių rajonus. Pirmoji išvyka buvo į  Limehouse  rajono nakvynės namus. Ten rado daugybę valkatų, žemą gyvenimo lygi. Patirtis kelionėse po nakvynės namus, išgyvenimai buvo atvaizduoti 1933 m. išleistoje knygoje „Dienos Paryžiuje ir Londone“. šioje knygoje rašytojas panaudojo slapyvardį Džordžas Orvelas (George Orwell).

   1929 m. po praleistų devynių mėnesių Paryžiuje sugrįžo atgal į Angliją, kurioje apsistojo tėvų namuose Southwolde ir liko čia penkiems metams, kur jo šeima buvo gerbiama vietinės bendruomenės.  George Orwell susipažino su vietine gimnastikos mokytoja Brenda Salkield. Vėliau Brenda atmetė G. Orwello prašymą tuoktis, bet jie išliko draugai.

   Prasidėjus Ispanijos pilietiniam karui 1936 m. atvyko į šalį ir prisijungė prie  respublikonų rašalininkų. Išleistoje knygoje „Katalonijai pagerbti“ aprašomas anarchistų ir trockininkų profsąjungų, kontroliavusių Kataloniją, ir jų milicijos, vos ne plikomis rankomis atlaikiusios generolo F. Franco kariuomenės puolimą karo pradžioje, sutriuškinimas, kurį įvykdė stalininės Sovietų Sąjungos remiami komunistai, dešinieji socialistai ir liberalai.

1984-ieji

   Žymiausias ir rašytoją išgarsinęs knyga buvo parašyta 1949 m.  pavadinimu „1984-ieji”, kuri dažnai vadinama antitotalitarine utopija. šioje knygoje būtent ir gimė pavadinimas „Didysis Brolis“, kuris viską stebi, žino. Net gi realybės šou „Big Brother“ rodytas užsienyje pavadinimą pasiskolino būtent iš šios knygos. O šiuo metu frazė „Didysis Brolis stebi tave“ tapo bendrine fraze, kuria apibūdinama per didelis valdžios kišimasis į visuomenės gyvenimą.

   „Įsivaizduokite pasaulį kuriame yra tik trys nuolat tarpusavyje kariaujančios valstybės: Okeanija, Rytazija ir Eurazija. Įsivaizduokite pasaulį kuriame nėra praeities. Taip - nėra. Kiekvieną dieną tūkstančiai darbininkų perrašinėja senus laikraščių straipsnius, taip kad jie atitiktų dabartinę situaciją. Didysis Brolis niekada nemeluoja, jis visuomet teisus.

    Įsivaizduokite pasaulį pastatytą ant baimės ir neapykantos. Pasaulį, kuriame Teisybės ministerija atsakinga už melą bei propagandą, Taikos ministerija atsakinga už karą, spėkit už ką atsakinga Meilės ministerija?“ Tokie niūrus vaizdai aprašomi nepo.lt recenzijoje.

    šis romanas buvo išverstas daugiau nei šešiasdešimt kalbų, o kitose šalyse net gi uždraustas.

    Rašytojas mirė 1950 sausio 21 dieną, atliekant operacija sprogo jo plaučiai. Būdamas visai netoli mirties 1949 m. ligoninės patalpose susituokė su Sonia Brownell.

Rašytojo kūriniai

„Dienos Paryžiuje ir Londone“ (1933 m.), „Birmos dienos” (Burmese Days) (1934 m.) , „Dvasininko dukra“ (1935 m.), „Keep the Aspidistra Flying“ (1936 m.) „The Road to Wigan Pier“ (1937 m.), „Katalonijai pagerbti (Homage to Catalonia“ (1938 m.), „Coming Up for Air“ (1939 m.) , „Gyvulių ūkis“ (1945 m.), „1984-ieji“ (Nineteen Eighty-Four, 1949 m.)

 

  

Valdas Kiziūnas
www.kabutes.lt


Citatos

Niekas nepriklauso tau vienam, išskyrus kelis kubinius centimetrus kaukolėje.
Jei „laisvė“ iš viso ką nors reiškia, ji reiškia teisę sakyti žmonėms tai, ko jie nenori girdėti.
Visi gyvūnai lygūs, bet kai kurie gyvūnai lygesni už kitus. (Gyvulių ūkis)
Karas – taika. Laisvė – vergystė. Nežinojimas – jėga.
Kiekviena karta save įsivaizduoja protingesne už praėjusią ir išmintingesne už ateinančią.
Dviprasmybė reiškia sugebėjimą tuo pačiu metu išsaugoti galvoje du prieštaringus įsitikinimus, sutinkant ir su vienu, ir su kitu.
Ir atminkite, kad kovodami su Žmogumi turime netapti panašūs į jį.
Visos teisės saugomos ©2008 Kabutės.lt - Apie mus - Lietuviškos kabutės - Pasiūlyti citatą Nuorodos: citatos.com | posakiai | Skelbimai Kaune |