kabutes.kasvyksta.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4668 Autorių: 659

    Prisijungimas

Metų horoskopas
Meilės horoskopas Šiandienos horoskopas
Savaitės horoskopas
Mėnesio horoskopas
Laisvalaikis Vilniuje
Pasirinkite miestą:Martynas Liuteris
Vardas: Martynas
Pavarde: Liuteris
Gimė: 1483-11-10
Mirė: 1546-02-18
Tautybė: Vokietis
Aprašymas:

    Martynas Liuteris (Martin Luther) vokiečių reformatorius, protestantizmo pradininkas. Gyvenime M.Liuteris buvo teologas,  vienuolis Augustinas, vertėjas, išvertęs Bibliją, siekęs bažnyčios reformos, mokytojas, kurio mokymas sukūrė Krikščionybė atšaką, kur šio mokymo išpažinėjai pavadinti liuteronais.

    Gimė Eislėbene, Vokietijoje, daugiavaikėje šeimoje. Mokėsi vietinėje mokykloje, o 1501 m. įstojo į Erfurto universitetą. 1505 m. baigė gaudamas menų magistro diplomą.

    Vėliau prašomas tėvo ketino toliau studijuoti teisę, tačiau 1505 m. liepos 2 d. grįždamas namo prie štoternhaimo (Stotternheim) M.Liuterį užklupo audra, beveik nutrenktas žaibo jis buvo mirtinai išgąsdintas ir prisiekė kalnakasių globėjai šventajai Onai, kad jei išgyvens taps vienuoliu. Dėl šios priesaikos, nepaisant tėvo valios, jis įstojo į augustinų eremitų vienuolyną Erfurte. Čia jis pavyzdingai laikėsi ordino regulos ir jau 1507 m. vasario 27 d. buvo įšventintas į kunigus.

    Pasipiktinęs tuo metu paplitusiu indulgencijų pardavinėjimu, jis 1517 m. spalio 31 d. ant bažnyčios durų iškabino savo garsiąsias 95 tezes, nukreiptas ne tik prieš indulgencijas, bet kartu ir prieš katalikų tikėjimo dogmatiką ir bažnyčios organizacinės struktūros pagrindus. Romoje sudaryta komisija reikalavo atskirti M. Liuterį nuo bažnyčios, tačiau tuometinis popiežius, mokslininkų ir menininkų globėjas Leonas X atmetė šį reikalavimą. Siekiant nuraminti maištingą tezių autorių, jam buvo pasiūlytas kardinolo titulas. Tik po disputo su katalikų teologais Leipcige, kuriame jis atvirai parėmė ką tik inkvizicijos sudegintą J. Husą, M. Liuteris 1520 m. buvo atskirtas nuo bažnyčios.

    Protestuodamas jis viešai sudegino atskyrimo nuo bažnyčios bulę. Iškviestas į Vormse sušauktą reichstagą, M. Liuteris drąsiai ir atvirai gynė savo įsitikinimus ir už tai imperatoriaus ediktu buvo paskelbtas už įstatymo ribų. Persekiotą M. Liuterį priglaudė Saksonijos kurfiurstas Frydrichas savo pilyje Vartburge. Čia jis pradėjo versti į vokiečių kalbą Bibliją. Netrukus M. Liuteris vėl buvo pakviestas sugrįžti į Vitenbergą.

    Vėliau M. Liuterio reformacijos radikalizmas išblėso. Martynas palaikė kunigaikščių ir biurgerių interesus, o valstiečių karo (1524–1526 m.) atžvilgiu užėmė reakcingą poziciją, reikalavo kruvino susidorojimo su sukilusiais valstiečiais. Paskutiniuosius gyvenimo metus praleido Vitenberge. Sulaukęs 42 metų, Liuteris atmetė celibatą ir vedė, susilaukė septynių vaikų. Mirė staiga nuo širdies smūgio kelionės į Eislėbeną metu.

www.kabutes.lt

WikipediaCitatos

Muzika - geriausia paguoda nuliūdusiam žmogui.
Gyvas buvau tavo nelaimė - mirdamas būsiu tavo mirtis.
Tu atsakingas ne tik už tai ką pasakai - bet ir už tai ko nepasakai.
Melskis, ir leisk Dievui nerimauti.
Visos teisės saugomos ©2008 Kabutės.lt - Apie mus - Lietuviškos kabutės - Pasiūlyti citatą Nuorodos: citatos.com | posakiai | Skelbimai Kaune |