Kabutes.lt
 
Autoriai: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž
Citatų: 4651 Autorių: 659

    Prisijungimas

Atsitiktinė citata

Elgesys - tai veidrodis, kuriame visi rodome savo veidą.

Apie mus

Lietuviškos kabutės „“

Turbūt teko pastebėti, kad žmonės kartais tam tikra prasme išduoda lietuvių kalbos skyrybos unikalumą ir prie žodžių „prikabina“ nelietuviškas kabutes. Taigi, jei yra nežinančių, kaip atrodo „savos“ kabutės, štai pavyzdys: „...“. Taip, prieš žodį jos dedamos apačioje, o po žodžio – viršuje. Norint nesutrikus kompiuteriu dėti kabutes ten, kur reikia, ir neišeikvoti didelių laiko sąnaudų, reikėtų į pagalbą pasitelkti specialias klavišų kombinacijas. Pagrindas yra mygtukas Alt.

Klavišų kombinacijos

Lietuviškos kabutės, klaviatūra Lietuviškos kabutės

Apatinių kabučių kombinacija – Alt + 0132 (spaudžiama Alt ir jį laikant paeiliui spustelėjami visi nurodyti skaičiai).

Viršutinei kabutei taip pat tinka Alt, tačiau skaitmenų kombinacija kitokia – Alt + 0147.

Angliškos kabutės

Na, o angliškų kabučių paieškos tikrai neatima daug laiko – įjungus anglų kalbą ir laikant Shift spaudžiamas minėtų skyrybos ženklų simbolis. Štai ir viskas. Paprasta, o žinant dar ir greita.

Kadangi gyvenimas verda technologijų amžiuje, svarbu ir tai, kokios kombinacijos taikomos turint Mac OS. Apskritai lietuviški rašto ženklai yra Vidurio Europai skirtų kodų lentelėje 10029. Apatinių kabučių kodas – Alt + 227, o viršutinių – Alt + 209.

Apie kabutes

Gimtoji lietuvių kalba yra ne tik graži, bet ir unikali. Galbūt dėl šios savybės kitataučiams nelengva ją išmokti. Žinoma, kaip sakoma, reikia tik noro. Vis dėlto kartais ir patys lietuviai suabejoja, kokią raidę rašyti, koks skyrybos ženklas tinka. Įdomu tai, kad klausimų sukelia ne vien nosinės raidės ar panašūs aspektai, o vienas iš skyrybos ženklų – kabutės.

Kabutės iš pirmo žvilgsnio nesusijusios su jokiais sunkumais ar abejonėmis. Aišku, iki tol, kol neprireikia pasinaudoti jų funkcijomis. Lyg ir paprasta. Visgi ne veltui sakoma ką išmoksi ant pečių nenešiosi. Tad pagrindinių kabučių vartojimo taisyklių mokėjimas ne tik neapsunkina, bet ir pagelbėja esant tam tikroms situacijoms. Na, o apskritai dauguma žmonių pažintį su šiais skyrybos ženklais pradeda mokykloje. Jų apibrėžimas teigia, jog tai yra šalutinis skyrybos ženklas. Besidomint ir besigilinant sužinoma, kad kabutės neatstoja kitų ženklų.

Kabučių naudojimas

Kabučių vartojimą galima suskaidyti į keletą dalių. Pirmiausia verta paminėti tiesioginės kalbos išskyrimą. Kabučių reikia tuomet, kai tiesioginė kalba rašoma po autoriaus žodžių, toje pačioje eilutėje.

Jis tarė: „Pavasaris jau ne už kalnų.“ (Pavyzdys) Kabutės vartojamos ir atvejais, kai mintys išreiškiamos tiesiogine kalba. Alfonsas mąstė: „Galėjau nevalgyti tiek saldainių.“(Pavyzdys)

Kabutės taip pat vartojamos, kai rašomi kokie nors pavadinimai, markės, pavyzdžiui: „Volkswagen“, „Žalgiris“, „Schneider“. Galiausiai būtina pridurti apie tai, jog kabutės tekste matomos, kai į pagalbą pasitelkta ironija. Oho, kaip „karšta“ – 5 laipsniai Celsijaus. (Pavyzdys).

Kaip cituoti?

Šiaip ar taip vienas svarbiausių klausimų – kaip taisyklingai cituoti. Apie tai jau užsiminta, tačiau šioje vietoje egzistuoja ir daugiau taisyklių. Pavyzdžiui, citavimo atveju taškas turi būti rašomas prieš kabutes, o kablelis – po. Kaip sakoma, tobulėjimui ribų nėra. Kabutės taip pat skatina domėtis ir geriau pažinti gimtąją kalbą bei jos subtilybes. Dar viena dėmesio verta taisyklė – kabutės ir išnašos: „Brandžiose bendrinėse kalbose nebūna ištisinės kodifikacijos.“2 Taigi, iš pradžių rašomas taškas, tada užbaigiamos kabutės, o tik tada ateina eilė „patupdyti“ išnašos ženklą. Ir galiausiai derėtų prasitarti apie kelių žodžių „išmetimą“ iš eilutės ar, sakykime, eilutės „išmetimą“ iš posmo. Taisyklingas citavimas atrodo taip: „Jis sakė <...> visi gyventų ilgai ir laimingai.“

Taigi, kabučių vartojimas reikalauja bent elementaraus mokėjimo. Lietuviškos kabutės iš dalies reprezentuoja kalbą, parodo jos išskirtinumą ir tarytum savitai priešinasi anglikonybei. Rašant svarbius tekstus kompiuteriu būtina žinoti, kaip per kelias sekundes „gauti“ norimą skyrybos ženklą. Viską reziumuoti galima paprastai: kabučių vartosena – ne prabanga, o elementarus kiekvieno žmogaus suvokimas, pagal kurį aplinkiniai supranta išsilavinimo lygį.

Visos teisės saugomos © 2008 Kabutės.lt - Apie mus - Pasiūlyti citatą